Head Võidupüha! Head jaanipäeva!

23.juunil tähistab Eestimaa võitu Landeswehri vägede üle Võnnu lähedal (Läti Cesis). Lahing Cesises oli üks paljudest lahingutest, mida Eesti, Läti, Suurbritannia, Soome jt riikide sõdurid Eesti Vabadussõjas pidasid. See võit oli suure tähtsusega eelkõige Läti iseseisvuse väljavõtlemisel, kaudselt aga suurendas ka Eesti võimalusi võitluses vabaduse ja iseseisvuse eest, sest võitlus Nõukogude Venemaa punaarmeega alles kestis. Lõpliku võiduni (vaherahuni 3.jaanuaril 1920 ja Tartu rahuni 2.veebruaril 1920. a) jäi siis veel veidi rohkem kui pool aastat.

Võnnu lahing (läti keeles Cēsu kaujas) toimus 19. kuni 23. juunini 1919 eestlaste ja Saksa Landeswehri vahel. Lahingu võitsid eestlased ning seda päeva tähistatakse alates 1934. aastast eesti kalendris võidupühana.

Jaanipäev on Eesti rahvakalendri suvepüha, mis langeb 24. juunile. Seda tähistatakse traditsiooniliselt jaaniõhtul ehk 23. juunil.

Jaanipäeva tähenduse eestlastel võtab kõige paremini kokku üks Virumaalt pärit ütlus: "Jaanipääv oli üks ilo ja unne pääv kõigile."

Jaanipäevale eelneval õhtul, jaanilaupäeval ehk leedopäeval (23. juunil) on kombeks teha lõket. Kohati on rahvapärimusliku puhastusrituaalina kombeks lõkkest üle hüppamine.

Foto:http://vabaõhukeskus.ee/2013/05/jaanipaev/