Õppesõit Helsingisse

21.-22.3. 2018 toimus ülimalt huvitav noorte meediahuviliste õppesõit. Sillamäe ja Narva noored olid külas Telemajas ERR-il, Soome Yleisradios ja Helsingin Sanomat toimetuses. Projekti toetas BRITISH COUNCIL  ja TÜ Narva Kolledž. 

Noortel oli võimalus külastada telestuudioid ja näha oma silmaga, kuidas tehakse otsesaateid. Tallinna Telemajas oli giidiks  ETV AK toimetuse pikaajaline ajakirjanik ja peatoimetaja, kogu ERRi parim tundja Tiit Kimmel, kes väga põhjalkult tutvustas noortele ERRi tööd.  Just oli algamas saade “Suud puhtaks” ja Urmas Vaino oli lahkelt nõus vastama noorte küsimustele. Samuti oli  võimalus suhelda  tuntud teleajakirjanike Grete Lõbu ja Marko Reikopiga, kes olid just otsesaadet tegemas.   

Õppereis jätkus 22.märtsi varahommikul praamiga Helsingi poole. TÜ meediaõppejõud Maarja Lõhmus korraldas kohtumised Helsingin Sanomat ajakirjanikega. Noored said teada, et Soome keskse päevalehe Helsingin Sanomate (Hesari) tiraaž on 320 000, + online tellijad. Hesari ja Yleisradio on tänapäeva Soome kirik , nagu siin öeldakse. Hesari kultuuriosakonna juhataja Katarina Baer rõhutas, et kogu Soome ühiskond koondub just kultuuri ümber ning praktiliselt igas Soome kodus olemasolev Helsingin Sanomat hoiab seetõttu tugevat ühendavat kultuuri-dominanti. Edasi külastasid Sillamäe ja Narva noored Helsingi kunstimuuseumi, kus oli võimalus tutvuda Soome kultuuriga. Muljet avaldas suur Helsingi Ülikooli raamatukogu. Õppekäik jätkus Yleisradio stuudiotesse. Noortetoimetaja Hanna Visala viis läbi ekskursiooni Yle otsesaadete keskuses. Toimus väga huvitav vestlus telestuudiote tööst, noorte võimalustest ja arutati ka ühiskonna keerulisemaid nüansse. Noored said uusi teadmisi ja huvitava kogemuse ajakirjanduse tegemisest, noorte suurepärastest võimalustest olla ajakirjanik ja ise teha oma elu edukaks.

Margit Karina - Tarassova