Sillamäe Gümnaasiumis populariseeriti inseneeria valdkonda

Loomise kuupäev 09.10.2024

Teisipäeval, 8.10.2024 toimus Sillamäe Gümnaasiumis Inseneripäev.

Päeva alustasid oma ala tegijad – insenerid ja nende koolitajad. Iga loenguga muutus teema huvitavamaks ja paeluvamaks. Sergei Kulikov  Silpower´ist ja Juhan Terasmaa Hanza Mechanics´ist rääkisid innuga oma tööst ja tegemistest. Kaks inseneri, aga nii erineva õpi- ja karjääriteega. Kuulsime näiteid, millega Eesti insenerid hakkama on saanud. Hämmastav, kui palju eestlaste arendusi ja lahendusi maailmas rakenduse on leidnud.

Viimasena rääkis TalTech Virumaa kolledži lektor Sergei Pavlov, kes sisuliselt võttis päeva esimese poole kokku, täiendades eelrääkijaid ja lisades inseneri ametile lisatahkusid ja võimalusi. Loengu lõpuks oli selge: „Insener on võlur, kes eimillestki loob miski, mis muudab maailma, ja spetsialist, kellele on kõik maailma uksed valla.“ 

Sillamäe Gümnaasiumi õpilased said rakendada praktilistes töötubades  oma loovust ja ettevõtlikkust.

Eesti Maaülikooli 4. kursuse tudengid viisid läbi töötoad, milles osales aktiivselt 40 õpilast, kes said praktilist tegevust proovida. Õpilased jaotati viide rühma ning nende ülesandeks oli ehitada Mola – ehituskonstruktor, mille abil saab näitlikult katsetada, kuidas ehitis reaalses elus välja hakkab nägema. Valminud konstruktsioonide tugevust testiti matemaatika õpikutega:).  Õpilastele meeldis, et ülesandes sai ühendada nii loomingulist lähenemist kui ka praktilisi oskusi.  

Tartu Ülikooli esindajad jagasid oma teadmisi inseneriteadusest ja karjäärivõimalustest. Seminar algas intrigeeriva ettekandega, kus rääkisime, kes on insener ja millised on nende rollid tänapäeva ühiskonnas. Üks peamine tähelepanu all olnud teema oli sisseastumine Tartu Ülikooli, kus esindajad andsid praktilisi nõuandeid ning jagasid oma isiklikke kogemusi. Ürituse keskmes oli UR5 robotmanipulaatori demo, mis köitis kõigi tähelepanu. Robot demonstreeris oma oskusi, tehes julgematele osalejatele isegi kohvi. Osalejad said praktilise ülevaate inseneritehnoloogia rakendustest ja selle innovaatilisusest. Üritus lõppes avatud aruteluga, kus kõik said küsida ja oma mõtteid jagada, luues sooja ja toetava õhkkonna.

Iiv Aaviku (Eesti Inseneride Liit) poolt läbi viidud Ehituskonstruktruktsioonide töötoas said õpilased  proovile panna oma tehnilised ja loovad oskused. Töötuba keskendus inseneri- ja ehitusteaduste alastele praktilistele oskustele, pakkudes ülesandeks ehitada mudel, mille kõrgus oleks vähemalt 35 cm ning mis säilitaks stabiilsuse ja suudaks taluda lisakoormust. 

Õpilased töötasid väikestes rühmades, kasutades plastiliini ja puupulki, et projekteerida ning ehitada oma konstruktsiooni. Eesmärgiks oli luua konstruktsioon, mis mitte ainult ei vastaks kõrguse nõudele, vaid oleks ka piisavalt tugev, et kanda lisaraskust, kaotamata oma tasakaalu ja stabiilsust.

Sellised töötoad aitavad noortel arendada probleemide lahendamise oskusi ja meeskonnatööd praktilisel ja lõbusal moel.

Kristi Kuusemetsa (Eesti Inseneride Liit) Purjeauto töötoas oli õpilastel nii loomingulist konkurentsi ja ka võistluspinget.  Õpilased pidid ehitama  auto, mis tuule abil edasi liigub. Disain ja korralik konstruktsioon olid olulised. Õpilased pidid autot ehitades jälgima, et auto ülekanne peab toimima ja autoraam peab olema stabiilne.

Enne võistlust viidi läbi väike test ja võistlustules võitis parim võistkond. Ehitamise ajal oli lõiming füüsikaga: mehaanika, aerodünaamika, energia ülekandes.

TalTech Virumaa kolledži poolt oli korraldatud keemia töötuba. Õpilased pidid selgeks tegema, kas kommide valmistamisel on kasutatud looduslikke või sünteetilisi värvaineid. Töövahenditeks olid “ Skittles” ja “M&M” kommid ning alus ja väävelhape. Tulemusel selgus, et mida eredam on kommi värv, seda rohkem on kasutatud sünteetilisi värvaineid.

Kvark  poolt läbi viidud  autoinseneeria töötoas ehitasid õpilased autoturvapuuri, mille sees olid reisijate asemel kanamunad, mis simuleerisid inimesi. Katse eesmärk oli luua turvapuuri konstruktsioon, mis suudaks hoida munad tervena ka pärast kokkupõrke simulatsiooni. Töötoa käigus tutvusid õpilased lähemalt autoohutuse ja inseneriteaduse põhimõtetega, arendades loovat mõtlemist ning meeskonnatööd, et leida parim võimalik lahendus. Katsete käigus tekkis mitmeid innovaatilisi ideid, mis tõid esile noorte tehnilise taibu ja leidlikkuse. Töötoas saadud praktilised teadmised ja kogemused inspireerisid kõiki osalejaid, kes jäid protsessiga väga rahule. Suur tänu töötoa korraldajale, kes muutis selle päeva meeldejäävaks ja õpetlikuks!

Merkuur viis läbi töötoa, kus õpilastel oli võimalus proovida oma kätega luua unikaalseid lampe. Töötoast sai osa 30 noort.

Töötoa käigus said õpilased esmalt võimaluse kasutada šablooni, mille abil nad graveerisid lampi kaunistava pildi. Pärast seda lihviti hoolikalt puidust lampi alus, et tagada sile ja ühtlane pind. Viimase sammuna ühendati lamp USB-kaabli abil, et muuta see praktiliseks ja kasutusvalmiks.

Töötuba pakkus osalejatele mitte ainult tehnilisi oskusi, vaid ka loomingulist väljendusvõimalust. Paljud leidsid, et see oli huvitav ja inspireeriv kogemus, mis andis võimaluse ise midagi kasulikku ja ilusat luua.

Sillamäe Gümnaasium tänab Eesti Inseneride Liitu ja Kristi Kuusemetsa, tänu kellele Inseneripäev  sai toimuda ja  Sillamäe Gümnaasiumi noorteni leidsid tee inspireerivad inimesed. Suur tänu töötubade läbiviijatele ja TalTech Virumaa kolledžile, Tallinn  TalTech,  Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli haridusmessi läbiviimise eest.

Viimati muudetud 16.10.2024.